دیدار سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک  با معاون سرمنشی سازمان ملل متحد

Mpoya
یکشنبه ۱۴۰۳/۲/۳۰ - ۱۴:۳۶
دیدار سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک  با معاون سرمنشی سازمان ملل متحد

10 ذوالقعدة الحرام 1445 محترم هدایت الله بدری سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک با محترمه رزماری دیکارلو معاون سرمنشی سازمان ملل متحد، در دفتر مرکزی د  افغانستان بانک ملاقات نموده و پیرامون  وضعیت اقتصادی، سکتور مالی و بانکی، صحبت نمودند.

محترم هدایت الله بدری سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک طی این نشست در مورد وضعیت کُلی اقتصادی کشور روشنایی انداخته و دستاوردها، چالش ها و راه حل های سکتور مالی و بانکی کشور را  به تفصیل مورد بحث  قرار داد.

سرپرست د افغانستان بانک گفت  که تحریم های اعمال شده بر سکتور بانکی افغانستان از سوی کشورهای بین المللی بر ثبات مالی کشور تاثیر منفی داشته و زیان های بیشتری  را متوجه مردم کرده است،  این تحریم ها  قدرت توان خرید مردم  را تضعیف  و  دسترسی بانک های افغانستان به سیستم های مالی و بانکی بین المللی را  دچار مشکل نموده است.

وی گفت که هرچند د افغانستان بانک  توانسته است که در شرایط دشوار، مشکلات نقدینگی سکتور بانکی را بهتر مدیریت کند و پیشرفت هایی در این زمینه نیز حاصل و وضعیت روز به روز بهتر می شود؛  اما موجودیت تحریم های بین المللی باعث می شود تا برخلاف قوانین، مقررات و پالیسی های د افغانستان بانک، مبادلات بین المللی از مجاری غیر رسمی انجام شود.

محترم بدری،  لغو محدودیت های سکتور بانکی کشور  را حق بشری عنوان کرد و آن را خواست همه افغان ها بیان نمود.

سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک  در بخشی از سخنان خود، توسعه خدمات مالی را مهم دانسته و همکاری کشورهای جهان به ویژه موسسات مالی و بانکی را در این زمینه مهم دانست. به گفته وی د افغانستان بانک در پرتو اصول اسلامی،  چارچوب قانونی  و مقرراتی برای توسعه اعطای  قرضه های کوچک را ایجاد کرده است تا مردم بتوانند با شرایط آسان، قرضه های کوچک دریافت و کار های خود را توسعه دهند.

محترم بدری در ادامه سخنان خود گفت که تمویل مالی کوچک،  به رشد اقتصادی جامعه، ایجاد اشتغال و بسیاری از زمینه های دیگر کمک می کند و متوقع هستیم که نهاد های بین المللی در این بخش توجه نموده و از این طریق در بهبود اقتصادی افغانستان  و احقاق حقوق بشری، نقش مثبت ایفا نمایند.

گفتنی است که طی این نشست پیرامون آزاد سازی ذخایر اسعاری کشور نیز بحث مفصلی صورت گرفته و مسدود ماندن آن زیان به اقتصاد و ترقی کشور، بیان گردید.

متعاقباً خانم رزماری دیکارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد تعهد دوام همکاری با افغانستان را داد. وی نقش سکتور بانکی در رشد اقتصادی را مهم خوانده گفت که استفاده از تجارب کشورهای جهان  و تقویت سکتور خصوصی در  توسعه خدمات مالی،  اعطای قرضه های کوچک  و تامین مالی اسلامی  بسیار مهم بوده  و  نیاز به کار مشترک دارند.

باید گفت که در این دیدار در کنار  معاون سرمنشی سازمان ملل متحد،  خانم روزا اوتونبایوا، نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد در افغانستان  و هیئت همراه و شماری از آمرین آمریت های دافغانستان بانک نیز  اشتراک نموده بودند.

آخرین اخبار

چهارشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۳ - ۱۵:۴
Background image

جلسه کمیته مدیریت خطرات ورعایت قانون د افغانستان بانک تدویر گردید

5 ذوالحجة الحرام 1445- کمیته مدیریت خطرات ورعایت قانون د افغانستان بانک تحت ریاست محترم نور احمد آغا معاون اول د افغانستان بانک با حضورداشت اعضای این کمیته، تدویر جلسه نمود.

در ابتدای. . .

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۳/۲۲ - ۱۵:۲۸
Background image

تدویر جلسه شورای عالی د افغانستان بانک

4 ذوالحجه الحرام 1445- جلسه شورای عالی د افغانستان بانک به ریاست محترم هدایت الله بدری سرپرست د افغانستان بانک و به اشتراک سایر اعضای این شورا در دفتر مرکزی د افغانستان بانک برگزار. . .

یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۲۰ - ۱۵:۵۶
Background image

دیدار سرپرست ریاست کُل  دافغانستان بانک با رئیس یوناما

2 ذوالحجة الحرام 1445 محترم هدایت الله بدری سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک، با خانم رزا اوتونبایوا، رییس یونانما در افغانستان دیدار و پیرامون توسعه خدمات مالی ، و گفتگو کرد.

طی. . .

بازگشت به خبر