تدویر ورکشاپ انسجام و هماهنگی تلاش ها برای ثبات و استحکام سکتور مالی و بانکی و توسعه بانکداری اسلامی در کشور

Mpoya
شنبه ۱۴۰۲/۲/۳۰ - ۱۴:۰
تدویر ورکشاپ انسجام و هماهنگی تلاش ها برای ثبات و استحکام سکتور مالی و بانکی و توسعه بانکداری اسلامی در کشور

۳۰ شوال المکرم ۱۴۴۴- به سلسله ورکشاپ های ولایتی د افغانستان بانک بمنظور هماهنگی و تشریک مساعی برای ثبات و استحکام سکتور بانکی، توسعه بانکداری اسلامی و میکانیزه سازی فعالیتهای موسسات مالی غیر بانکی این بار ورکشاپی در زون شمال شرق کشور در ولایت کندز راه اندازی شد.

در این ورکشاپ برعلاوه سرپرست د افغانستان بانک، والیان محترم ولایت کندز و سمنگان، رؤسای معارف، تحصیلات عالی، ارشاد و حج او اوقاف، گمرکات، مستوفیت، اصناف، متنفذین محل، تجار، صرافان و عرضه کننده گان خدمات پولی و نماینده گان بانکهای تجارتی نیز حضور داشتند.

در ابتدا محترم نثار احمد نصرت والی ولایت کندز ضمن استقبال از راه اندازی چنین برنامه ها، نقش مردم را در حمایت از سکتور بانکی و رشد و انکشاف اقتصادی کشور تعیین کننده خواند. محترم نصرت به نوبه خویش وعده همکاری به هیئت رهبری د افغانستان بانک داده و از مردم محترم کندز خواست تا در پروسه عادی سازی فعالیت بانکها در زون شمال شرق با بانکهای خود همکار باشند.

والی محترم کندز در قسمت دیگر از سخنانش از رهبری د افغانستان بانک خواست تا زمینه رشد سکتور بانکداری اسلامی در کشور را بیشتر از این فراهم ساخته و به این ترتیب در رشد و شکوفایی اقتصادی افغانستان سهم خود را ایفا نمایند.

متعاقباً محترم الحاج هدایت الله بدری سرپرست د افغانستان بانک در زمینه دستاورد های د افغانستان بانک در قبال تطبیق موثر سیاست های پولی و حفظ ارزش افغانی در مقابل سایر ارز ها و کنترول نرخ انفلاسیون صحبت نموده گفت که ما برای رسیدن به اهداف بزرگ ضرورت به همکاری و هماهنگی بین ادارات امارتی داریم که روی همین ملحوظ امروز گردهم آمده ایم.

محترم بدری در قسمت دیگر از سخنانش افزود که ترویج پول افغانی و استفاده درست آن حین داد و ستد های داخلی به تشریک مساعی و حمایت مردمی نیاز دارد و از مردم شریف کشور تقاضا نمود تا د افغانستان بانک را در این زمینه همکاری جدی نمایند.

سرپرست د افغانستان بانک در ادامه سخنانش از عزم راسخ رهبری د افغانستان بانک برای ترویج و توسعه بانکداری اسلامی در کشور خبر داده و افزود که بانکداری اسلامی در افغانستان یک ضرورت است و ما برای برقراری و بهبود آن از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نخواهیم ورزید.

سپس، محترم ضیاالحق حنفی رییس حج و اوقاف کندز و محمد غوث حیرت مشاور اتاق تجارت و یکتن از متنفذین محلی این ولایت در زمینه اهمیت بانکداری اسلامی و بهبود سکتور بانکی و نقش مردم در رشد و توسعه آن صحبت نموده و عملکرد د افغانستان بانک منحیث ناظر و قانون گذار سکتور بانکی را تحسین نمودند.

در ادامه، پریزنتیشن های مفید در زمینه سکتور بانکی، پیشرفت ها و دستاورد ها و پلان های آینده برای بهبود سکتور، میکانیزه سازی فعالیتهای صرافان و عرضه کننده گان خدمات پولی و توسعه بانکداری اسلامی در کشور معلومات مفید و همه جانبه با اشتراک کننده گان در میان گذاشته شده و روی سطح همکاری آنها با د افغانستان بانک بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

در پایان، محترم صدیق الله خالد آمر عمومی دفتر ریاست برنامه را جمعبندی نموده و روی اهداف آن یک بار دیگر تمرکز نمود. او از مردم خواست تا از بانکهای خود حمایت نمایند و در قسمت استفاده از پول افغانی در معاملات و داد ستد های پولی مبادرت نمایند، زیرا پول افغانی از جمله پولهای با ثبات منطقه در مقابل اسعار ثابت شده که برای حفظ ثبات و ارزش آن همکاری دوامدار مردم شرط است.

باید یادآور شد که این ورکشاپ ها در سایر زون های د افغانستان بانک نیز بشکل نوبت وار برگزار گردیده و در کُل  حمایت ادارات و مردم را  برای بهبود سکتور های مالی و بانکی و میکانیزه سازی فعالیتهای صرافان و عرضه کننده گان خدمات پولی جلب و هماهنگ ساخته که انشاالله منتج به بهبود و عادی سازی روند اجراات بانکی خواهد شد.

آخرین اخبار

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۵/۲ - ۱۵:۱۷
Background image

حریق بانکنوت‌های مندرس در زون شمال د افغانستان بانک

۱۶ محرم الحرام ۱۴۴۶- د افغانستان بانک بانکنوت‌های مندرس جمع‌آوری شده از زون های شمال و شمال شرق که مجموعاً (۱،۰۷۳،۹۶۲،۰۰۰) یک میلیارد و هفتاد و سه میلیون و نهصد و شصت و دو هزار افغانی. . .

دوشنبه ۱۴۰۳/۵/۱ - ۱۴:۳۶
Background image

تدویر کنفرانس تمویلات کوچک مالی اسلامی بمنظور رشد تجارت های کوچک و متوسط

16 محرم الحرام 1446- محترم صدیق الله خالد آمر عمومی دفتر ریاست د افغانستان بانک، در همایش تحت عنوان "هفته مالی اسلامی افغانستان" که پیرامون تمویل مالی اسلامی کوچک راه اندازی گردیده بود،. . .

شنبه ۱۴۰۳/۴/۳۰ - ۱۶:۲۹
Background image

تلاش برای توسعه خدمات مالی

14 محرم الحرام 1446 محترم نور احمد آغا سرپرست ریاست کُل د افغانستان بانک با محترم ستیفن رودریگز، رئیس اداره انکشافی سازمان ملل متحد در افغانستان، و هیأت همراهش دیدار و پیرامون مسائل. . .

بازگشت به خبر